do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Sadzonki cytrusów - jak sadzić cytrynę i pomarańczę? 1

 

Sadzonki cytrusów - czyli sadzenie cytryny i pomarańczy w domu. Zastanawiasz się czy sadzonki cytryny lub sadzonki pomarańczy da się wyhodować z pestki? Z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić, ile czasu to zajmuje... oraz czy warto :-)

 

Sadzenie cytrusów

Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami na temat cytrusów i ich hodowli warto rozejrzeć się za sadzonkami. Oczywiście można cytrusy wyhodować samodzielnie – z pestki. W tym celu należy odpowiednio wcześniej przygotowaną pestkę (oczyszczoną z miąższu i namoczoną w letniej wodzie – a uprzednio lekko porysowaną żyletką bądź też otartą papierem ściernym, co umożliwi lepsze wchłanianie wody) posadzić w odpowiedniej mieszance torfu i piasku 1:1. Doniczki nie przykrywamy aż do czasu, gdy pojawią się pierwsze sadzonki cytrusów. Taki zabieg nie dopuści do rozwoju pleśni i nasze sadzonki cytrusów będą mogły spokojnie się rozwijać – po pewnym czasie będziemy mogli przykryć je folią (najlepiej podziurkowaną, co zapewni dodatkowo idealny mikroklimat naszym kiełkującym nasionom), pamiętając o codziennym wietrzeniu sadzonki cytrusów.

Doniczkę z nasionami najlepiej postawić w ciepłym miejscu (świetnym rozwiązaniem będzie zwykły kaloryfer), gdzie temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Wówczas już po 2-4 tygodniach będziemy mieli pierwsze sadzonki cytrusów.

sadzonki cytrusów

 

Jak długo rosną cytrusy z pestki?

Jedynym mankamentem tej metody jest bardzo długi czas oczekiwania na owoce z tego typu sadzonki cytrusów. Cytrusy pozyskane z nasion jednozarodkowych zakwitną dopiero po 20 latach. Z kolei sadzonki cytrusów otrzymane z wykorzystaniem nasion wegetatywnych będą kwitły już po 2-3 latach.

Naturalnie najprostszym sposobem jest kupno gotowej rośliny – choćby wspomnianej powyżej Cytryny. Drzewko owocowe będzie owocować znacznie szybciej, jeśli sadzonka została pobrana z drzewa już owocującego. Taka roślina, która już przeszła okres młodociany będzie najlepszym „dawcą” sadzonek. W tym celu wybiera się jednoroczny, nieco zdrewniały już pęd, odcina go i tnie na odcinki, w którym każdy ma 2 listki. Tak przygotowane sadzonki cytrusów umieszcza się w doniczce wypełnionej analogiczna mieszanką, jak w przypadku nasion. Dodatkowo warto końcówkę rośliny przed posadzeniem zamoczyć w środku, który zintensyfikuje wzrost korzeni. Doniczkę przykrywa się folią, tworząc odpowiedni mikroklimat. Po około 6 tygodniach, kiedy roślinka jest już odpowiednio ukorzeniona, można przesadzić ją do ziemi.

Młode drzewka cytrusowe bardzo często tracą pierwsze owoce. Jest to jednak proces w pełni regulowany przez rośliny – jego celem jest wypuszczenie jak największej ilości listków oraz umocnienie własnego systemu korzeniowego przez pierwsze 2-3 lata od momentu posadzenia sadzonki.

 

Komentarze do wpisu (1)

9 czerwca 2015

20 lat czekania? rezygnuje... wole kupić od was gotowa :p

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl