do kasy suma: 0,00 zł
więcej
MEGA Promocje
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
192,94 zł 79,01 zł
Ilość (szt)
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Bestsellery
Donica na taras VENUS 70 cm
Donica na taras VENUS 70 cm
160,00 zł
Donica z wkładem JUNO 75 cm
Donica z wkładem JUNO 75 cm
217,00 zł
Donica podświetlana JUNO 75 cm
Donica podświetlana JUNO 75 cm
366,00 zł
Wysoka donica JUNO 75 cm
Wysoka donica JUNO 75 cm
189,00 zł
Donica podświetlana VENUS 70 cm
Donica podświetlana VENUS 70 cm
338,00 zł
Donica z wkładem VENUS 70 cm
Donica z wkładem VENUS 70 cm
189,00 zł
Donica podświetlana ERIS 80 cm
Donica podświetlana ERIS 80 cm
460,00 zł
Sadzonki cytrusów - jak sadzić cytrynę i pomarańczę? 1

 

Sadzonki cytrusów - czyli sadzenie cytryny i pomarańczy w domu. Zastanawiasz się czy sadzonki cytryny lub sadzonki pomarańczy da się wyhodować z pestki? Z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić, ile czasu to zajmuje... oraz czy warto :-)

 

Sadzenie cytrusów

Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami na temat cytrusów i ich hodowli warto rozejrzeć się za sadzonkami. Oczywiście można cytrusy wyhodować samodzielnie – z pestki. W tym celu należy odpowiednio wcześniej przygotowaną pestkę (oczyszczoną z miąższu i namoczoną w letniej wodzie – a uprzednio lekko porysowaną żyletką bądź też otartą papierem ściernym, co umożliwi lepsze wchłanianie wody) posadzić w odpowiedniej mieszance torfu i piasku 1:1. Doniczki nie przykrywamy aż do czasu, gdy pojawią się pierwsze sadzonki cytrusów. Taki zabieg nie dopuści do rozwoju pleśni i nasze sadzonki cytrusów będą mogły spokojnie się rozwijać – po pewnym czasie będziemy mogli przykryć je folią (najlepiej podziurkowaną, co zapewni dodatkowo idealny mikroklimat naszym kiełkującym nasionom), pamiętając o codziennym wietrzeniu sadzonki cytrusów.

Doniczkę z nasionami najlepiej postawić w ciepłym miejscu (świetnym rozwiązaniem będzie zwykły kaloryfer), gdzie temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Wówczas już po 2-4 tygodniach będziemy mieli pierwsze sadzonki cytrusów.

sadzonki cytrusów

 

Jak długo rosną cytrusy z pestki?

Jedynym mankamentem tej metody jest bardzo długi czas oczekiwania na owoce z tego typu sadzonki cytrusów. Cytrusy pozyskane z nasion jednozarodkowych zakwitną dopiero po 20 latach. Z kolei sadzonki cytrusów otrzymane z wykorzystaniem nasion wegetatywnych będą kwitły już po 2-3 latach.

Naturalnie najprostszym sposobem jest kupno gotowej rośliny – choćby wspomnianej powyżej Cytryny. Drzewko owocowe będzie owocować znacznie szybciej, jeśli sadzonka została pobrana z drzewa już owocującego. Taka roślina, która już przeszła okres młodociany będzie najlepszym „dawcą” sadzonek. W tym celu wybiera się jednoroczny, nieco zdrewniały już pęd, odcina go i tnie na odcinki, w którym każdy ma 2 listki. Tak przygotowane sadzonki cytrusów umieszcza się w doniczce wypełnionej analogiczna mieszanką, jak w przypadku nasion. Dodatkowo warto końcówkę rośliny przed posadzeniem zamoczyć w środku, który zintensyfikuje wzrost korzeni. Doniczkę przykrywa się folią, tworząc odpowiedni mikroklimat. Po około 6 tygodniach, kiedy roślinka jest już odpowiednio ukorzeniona, można przesadzić ją do ziemi.

Młode drzewka cytrusowe bardzo często tracą pierwsze owoce. Jest to jednak proces w pełni regulowany przez rośliny – jego celem jest wypuszczenie jak największej ilości listków oraz umocnienie własnego systemu korzeniowego przez pierwsze 2-3 lata od momentu posadzenia sadzonki.

 

Komentarze do wpisu (1)

9 czerwca 2015

20 lat czekania? rezygnuje... wole kupić od was gotowa :p

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl