do kasy suma: 0,00 zł
więcej
Menu
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł

Oliwka europejska

Nazywana jest również drzewem oliwnym albo oliwnikiem europejskim. W swoim naturalnym środowisku, czyli okolicach Morza Śródziemnego, osiąga nawet 10-12 m wysokości i jest chętnie hodowana ze względu na swoją długowieczność i smaczne owoce, posiadające szerokie zastosowanie w kuchni oraz kosmetyce. Można ją również spotkać w innych miejscach na świecie posiadających podobny klimat: na Kaukazie, Krymie czy w Indiach. Jednak temperatury nie są ograniczeniem do hodowli oliwki europejskiej. Oliwka europejska będzie się czuła świetnie również w polskim domu.

 

Oliwka europejska – jak ją rozpoznać

Cechą charakterystyczną oliwki europejskiej jest poskręcany, sękaty pień (w niektórych odmianach) oraz równolegle rozmieszczone, ciemnozielone skórzaste liście o krótkich ogonkach. Okres kwitnienia oliwki przypada na miesiące letnie (czerwiec – sierpień), obsypując drzewo biało – żółtymi kwiatami o intensywnym zapachu. Następnie pojawia się oliwka – niewielki (1-3 cm) owoc, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Na początku jej kolor to zielonkawy, później zmienia się w czerwień, by w porze zbiorów osiągnąć barwę purpurowo – czarną. W naszym klimacie oliwka europejska ma szansę rozwijać się podobnie, jednak owoce prawdopodobnie osiągną mniejsze rozmiary i pojawią się dopiero po kilkunastu latach.

 

Oliwka europejska – jak uprawiać

Co prawda oliwka europejska nie ma zbyt dużych wymagań hodowlanych, lecz trzeba zapewnić jej ciepłe stanowisko bez względu na porę roku. Najłatwiej osiągnąć ten cel poprzez przeniesienie rośliny do domu na zimę. Jeśli w miejscu, w którym mieszkamy, zimy są łagodne, wystarczająca okaże się osłona od zimna, warto jednak pamiętać, że mocniejszy mróz może zniszczyć drzewko oliwne. W lecie natomiast rośliny hodowane w doniczce wynosimy na balkon lub do ogrodu, aby zapewnić im pełne nasłonecznienie – wcześniej hartując oliwkę poprzez wystawianie ją w dzień na zewnątrz i zabieranie do domu na noc przez dwa tygodnie. Oliwka europejska powinna być podlewana obficie z wyjątkiem miesięcy zimowych, lecz nawet wtedy nie pozwalamy ziemi całkiem wyschnąć. Od kwietnia do września roślinę nawozimy raz na tydzień. Drzewo oliwne może być sadzone w postaci nasion lub sadzonek ze zdrewniałych pędów. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, potrafi pięknie urosnąć nawet na ziemi kamienistej lub wapiennej.

 

Oliwka europejska – zastosowanie

Pierwsze skojarzenie z oliwką to owoce obecne w greckiej kuchni oraz oliwa, którą zachwala wiele gospodyń domowych. Jest tłoczona na zimno z całkowicie dojrzałych oliwek, a efekt to przezroczysty płyn. Złota barwa uzyskiwana jest podczas dalszego procesu tłoczenia. Znajduje zastosowanie jako dodatek do sałatek oraz pieczywa, nie powinno się na niej jednak smażyć potraw.

Oliwę z oliwek coraz częściej stosuje się również jako dodatek do kosmetyków naturalnych – kremów, balsamów, a także jako produkt docelowy, który wspaniale nawilża i odżywia skórę.

 Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl