do kasy suma: 0,00 zł
więcej
MEGA Promocje
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
192,94 zł 79,01 zł
Ilość (szt)
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Bestsellery
Donica na taras VENUS 70 cm
Donica na taras VENUS 70 cm
160,00 zł
Donica z wkładem JUNO 75 cm
Donica z wkładem JUNO 75 cm
217,00 zł
Donica podświetlana JUNO 75 cm
Donica podświetlana JUNO 75 cm
366,00 zł
Wysoka donica JUNO 75 cm
Wysoka donica JUNO 75 cm
189,00 zł
Donica podświetlana VENUS 70 cm
Donica podświetlana VENUS 70 cm
338,00 zł
Donica z wkładem VENUS 70 cm
Donica z wkładem VENUS 70 cm
189,00 zł
Donica podświetlana ERIS 80 cm
Donica podświetlana ERIS 80 cm
460,00 zł
Mandarynki   

Mandarynki i kalamondyny

Drzewko mandarynkowe i kalamondyna to niezwykle podobne do siebie cytrusy. Kalamondyna bywa nawet nazywana „miniaturową pomarańczą” - kolorem skórki i smakiem przypomina bowiem kwaśną pomarańczę, rozmiarami natomiast mandarynkę. Drzewko mandarynkowe oraz kalamondyna są łatwe w uprawie, trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad, które dotyczą w tym zakresie wszystkich cytrusów.

Mandarynki i kalamondyny – cechy charakterystyczne

Drzewko mandarynkowe pochodzi z krajów azjatyckich – Chin i Japonii, należy do najstarszych cytrusów na świecie. Dziś właściwie nie występuje w naturze, ale bardzo łatwo ją wyhodować i skrzyżować z innymi owocami cytrusowymi. Drzewko mandarynkowe jest sporym krzewem lub małym drzewkiem osiągającym wysokość od 1 m do nawet 4 m. Kalamondyna natomiast może wyrosnąć nawet na 7 m, pochodzi z Chin, Filipin, Wietnamu i Indonezji. Szeroko rozpowszechniona jest obecnie na Hawajach, w Ameryce Środkowej i na Bahamach.

Mandarynki i kalamondyny – wygląd

Tym, co wyróżnia drzewko mandarynkowe, jest kwitnienie – ma ono miejsce 1-3 razy w roku, u nas zwykle odbywa się wiosną. Drzewko mandarynkowe ma białe lub różowo-białe drobne kwiaty o mocnym aromacie, owoce niewielkie, barwy pomarańczowej, z jadalnym miąższem. Kalamondyna wygląda do złudzenia podobnie, jednak owoce są nieco mniejsze i można je jeść ze skórką. I o ile drzewko mandarynkowe wydaje smaczne owoce, tak kalamondyna jest chętniej uprawiana ze względu na walory estetyczne – mini-pomarańcze są bowiem bardzo kwaśne. Kalamondyna pięknie pachnie i wyróżnia się błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi, dlatego może być oryginalną ozdobą mieszkania.

Mandarynki i kalamondyny – uprawa

Drzewko mandarynkowe oraz kalamondyna, są uprawiane w taki sam sposób ze względu na swoją specyfikę gatunkową. Warto zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, by mogły obficie owocować. W tym celu stawiamy drzewko mandarynkowe w słonecznym i ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie południowego okna. Latem, jak każde drzewko cytrusowe, można wynieść drzewko mandarynkowe na balkon, taras lub do ogródka, pamiętając jednak, by nie stawiać go w ostrym słońcu i często nie przestawiać – drzewko mandarynkowe może zareagować zrzuceniem kwiatów i owoców. Podłoże powinno być kwaśne lub lekko kwaśne, dosyć żyzne – dodatkowo warto nawozić drzewko mandarynkowe specjalnym nawozem do cytrusów w okresie od marca do września. Drzewko mandarynkowe podlewamy umiarkowanie, uważając, by nie przelać rośliny – może to skutkować zgniciem korzeni. Lepszym rozwiązaniem jest lekkie przesuszenie rośliny, niż jej nadmierne przelanie. Drzewko mandarynkowe dobrze znosi lekkie ochłodzenia, natomiast należy chronić je przed mrozem. W tym celu na okres zimowania przenosimy drzewko mandarynkowe do chłodniejszego (10-12 stopni), jasnego pomieszczenia.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl