do kasy suma: 0,00 zł
więcej
MEGA Promocje
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
192,94 zł 79,01 zł
Ilość (szt)
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Bestsellery
Donica na taras VENUS 70 cm
Donica na taras VENUS 70 cm
160,00 zł
Donica z wkładem JUNO 75 cm
Donica z wkładem JUNO 75 cm
217,00 zł
Donica podświetlana JUNO 75 cm
Donica podświetlana JUNO 75 cm
366,00 zł
Wysoka donica JUNO 75 cm
Wysoka donica JUNO 75 cm
189,00 zł
Donica podświetlana VENUS 70 cm
Donica podświetlana VENUS 70 cm
338,00 zł
Donica z wkładem VENUS 70 cm
Donica z wkładem VENUS 70 cm
189,00 zł
Donica podświetlana ERIS 80 cm
Donica podświetlana ERIS 80 cm
460,00 zł
Kumkwaty  

Kumkwaty

Kumkwaty to cytrusy do złudzenia przypominające mandarynkę, pochodzące z Azji. Nawet ich nazwa w języku kantońskim oznacza „złotą mandarynkę”. Istnieją trzy najbardziej znane gatunki kumkwata: Citrus japonica, czyli okrągły kumkwat, Citrus margarita – kumkwaty najczęściej spotykane w sklepach, oraz Citrus obovata, czyli szersze u podstawy owoce pochodzące z wybranych rejonów Chin.

Kumkwaty – pochodzenie

Kumkwaty zostały odkryte przez Europejczyków dosyć późno, bo dopiero w XVII wieku, gdy misjonarz przebywający w Chinach opisał te owoce. Jednak kumkwaty uznano za pochodzące z Japonii. Winny temu był spis roślin japońskich przeprowadzany wiek później, który uznał główny gatunek za pochodzący właśnie z tego kraju. Do Europy kumkwaty przywędrowały za sprawą Roberta Fortune, który przywiózł je do Anglii. Kumkwaty pochodzą więc z południowej Azji, głównie z Chin, Japonii i Korei, a także z Tajwanu. Kumkwaty uprawia się również w ciepłym klimacie w innych częściach świata, na przykład w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Kumkwaty – wygląd

Kumkwaty są roślinami o rozmiarach sporego krzewu lub niewielkiego drzewka. W naturze dorasta do 2-4 m i ma zwartą koronę. Kumkwat posiada zimozielone liście, podłużne i błyszczące, białe, mocno pachnące kwiaty oraz nieduże, okrągłe lub owalne owoce. Można je jeść ze skórką, a nasiona wykorzystać do rozmnożenia rośliny.

Kumkwaty – uprawa

Kumkwaty są owocami, które preferują ciepły klimat i dobrą dla korzeni glebę. Z tego powodu jego uprawa w naszym klimacie nie jest najprostsza i często ułatwia się ją poprzez szczepienie drzewka na innych drzewach cytrusowych. Warto zwrócić szczególną uwagę na korzenie – są niezwykle wrażliwe i kumkwaty często zaczynają chorować właśnie od korzeni. Aby ułatwić sobie uprawę, warto zapewnić roślinom kwaśną glebę (podobno kumkwaty dają sobie radę właściwie na każdym podłożu, ale lepiej mieć pewność, że będą dobrze się rozwijały). Na dnie doniczki warto ułożyć warstwę drenażu, na przykład keramzytu, by nadmiar wody miał swobodne ujście. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania roślin, podłoże warto wysterylizować – kumkwaty nie zostaną zaatakowane przez chwasty i pleśń. Podlewanie należy przeprowadzać regularnie, ale ostrożnie. Kumkwaty lubią bowiem lekko wilgotną ziemię, ale jej przelanie grozi zgniciem korzeni. Doniczka na kumkwaty powinna być dość duża, by korzenie mogły swobodnie się rozrastać. Warto też często przesadzać kumkwaty. Najlepsze stanowisko dla tych cytrusów to miejsce nasłonecznione, ale nie z bezpośrednią ekspozycją na palące promienie słońca. Doskonałym miejscem będą rejony południowego okna albo lekko osłonięty od słońca taras. Warto pamiętać, że kumkwaty postawione w cieniu nie będą tak chętnie kwitnąć i owocować. Kumkwat zimuje w jasnym miejscu o niskiej temperaturze, jednak warto dbać, by nie spadała ona poniżej 0 stopni.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl