do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Opcje przeglądania
Cena
Bestsellery
Nawóz do cytrusów 100g
Nawóz do cytrusów 100g
6,00 zł
Ilość (szt)
Laur, Wawrzyn szlachetny duża sadzonka
Laur, Wawrzyn szlachetny duża sadzonka
20,00 zł
Ilość (szt)
Bananowiec Musa Basjoo sadzonka
Bananowiec Musa Basjoo sadzonka
20,00 zł
Donica VENUS 70 cm biała
Donica VENUS 70 cm biała
156,00 zł
Werbena cytrynowa duża sadzonka
Werbena cytrynowa duża sadzonka
14,99 zł
Ilość (szt)
Laur, Wawrzyn szlachetny sadzonka
Laur, Wawrzyn szlachetny sadzonka
20,00 zł
Cytryna Florentina duże drzewko
Cytryna Florentina duże drzewko
150,00 zł
Ilość (szt)
Cytryna Meyeri sadzonka
Cytryna Meyeri sadzonka
20,00 zł
Oliwka Europejska drzewko
Oliwka Europejska drzewko
60,00 zł
Donica JUNO 75 cm biała
Donica JUNO 75 cm biała
182,00 zł

Drzewka cytrynowe

Drzewka cytrynowe

Obsypane kwiatami lub owocami drzewka cytrynowe mogą być doskonałą, niebanalną ozdobą domu lub mieszkania. Aby drzewka cytrynowe obficie owocowały i cieszyły nas swoim wyglądem, warto zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych. Wbrew pozorom, nie jest trudno uprawiać drzewko cytrynowe – wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Drzewka cytrynowe – pochodzenie

Znane nam obecnie drzewka cytrynowe pochodzą z południowo-wschodniej Azji, a do Europy trafiły w średniowieczu za sprawą Arabów. Drzewka cytrynowe najlepiej czują się w klimacie śródziemnomorskim, dlatego są powszechne w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech. Tam drzewka cytrynowe rosną w sadach, przy drogach, w parkach. W naszym klimacie drzewka cytrynowe będą dobrze wzrastać w warunkach szklarniowych. Można je także z powodzeniem uprawiać w domu, jako rośliny ozdobne.

Drzewka cytrynowe – wygląd i zastosowanie

Drzewka cytrynowe to rośliny o dość dużych rozmiarach – w naturalnych warunkach dorastają do 5 m wysokości, a niektóre nawet do 10 m. W uprawie domowej nigdy jednak nie osiągną takich rozmiarów. Drzewka cytrynowe mają skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście oraz białe, intensywnie cytrynowo pachnące kwiaty. Owoce drzewka cytrynowego są barwy żółtej – zarówno skórka, jak i miąższ – oraz mają kwaśny smak. Doskonale sprawdzają się jako źródło naturalnej witaminy C, witaminy A i witamin z grupy B. Drzewko cytrynowe, a właściwie jego owoce, znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym (znany szeroko kwasek cytrynowy), a także w branży kosmetycznej – jako olejki eteryczne wykorzystywane w kremach czy perfumach.

Drzewka cytrynowe – uprawa

Drzewka cytrynowe przyzwyczajone są do ciepłego klimatu, gdzie temperatura nawet zimą nie spada poniżej 10 stopni. Jeśli więc chcemy uprawiać drzewka cytrynowe w warunkach domowych, warto zapewnić im jasne, nasłonecznione stanowisko – najlepiej nadaje się do tego parapet okna skierowanego na południe. Podczas ciepłego lata drzewko cytrynowe można postawić na balkonie lub tarasie dobrze osłoniętym od wiatru. Zimą natomiast przenieśmy rośliny do miejsca nieco chłodniejszego (12-15 stopni), by mogły spokojnie przezimować.

Drzewka cytrynowe lubią lekko wilgotną ziemię, dlatego nie doprowadzajmy do jej wysuszenia – i jednocześnie do nadmiernego zalania, gdyż korzenie rośliny mogą zgnić. Latem warto oprócz podlewania dodatkowo zraszać liście. Podczas jesieni i zimy drzewka cytrynowe preferują rzadsze podlewanie, warto też zwrócić uwagę, czy nie stawiamy ich obok kaloryfera lub kuchenki.

Co jakiś czas warto nawozić drzewko cytrynowe za pomocą specjalnego nawozu do cytrusów lub nawozu uniwersalnego. Wiosną i latem, w czasie intensywnego wzrostu, drzewka cytrynowe powinny być nawożone raz na dwa tygodnie lub nawet raz na tydzień. Jesienią i zimą natomiast wystarczy nawożenie raz w miesiącu, nawozem o mniejszym stężeniu składników.

Raz w roku, najlepiej w drugiej połowie września, warto przycinać drzewka cytrynowe. Dzięki temu będą rosły gęstsze i zdrowsze.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl