do kasy suma: 0,00 zł
więcej
Menu
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł

Cytryna w doniczce

Cytryna w doniczce to jeden z najbardziej znanych cytrusów. Drzewka cytrynowe dotarły do nas ze wschodniej Azji, a dokładniej z Chin za sprawą Arabów w XI wieku. Dzisiaj drzewka cytrynowe uprawiane są przede wszystkim na południu Europy. Jednak jeśli tylko mamy taką chęć, cytryna w doniczce może zagościć również w naszym domu.

 

Cytryna w doniczce – wygląd

Cytryna w doniczce nie będzie tak wysoka jak drzewo cytrynowe rosnące w środowisku naturalnym – osiąga ono bowiem wysokość do 5 metrów, a niektóre egzemplarze mają nawet 10 metrów wysokości. Drzewko cytrynowe posiada kolce na gałęziach, a jego liście są jasnozielone i wydzielają intensywny, cytrusowy zapach. Kwiaty cytryny w doniczce mają barwę białą. Owoce drzewka cytrynowego mają cierpki smak i zapach – nie każdy za nimi przepada, ale warto wspomnieć, że cytrusy odznaczają się wysoką zawartością witaminy C wspomagającej odporność, witaminy A i witamin z grupy B, a marynarze podczas długich rejsów raczą się nimi, by zapobiec szkorbutowi. Cytryna w doniczce ma także zastosowanie w kuchni oraz przemyśle kosmetycznym.

 

Cytryna w doniczce – uprawa

Cytryna w doniczce jest drzewkiem rosnącym w ciepłym klimacie. Warto więc zapewnić drzewku cytrynowemu podobne warunki. Jak to zrobić? Wystarczy postawić ją na południowym parapecie okiennym, gdzie cytryna w doniczce będzie miała do dyspozycji dzienne, rozproszone światło. Podczas letnich miesięcy dobrym ruchem będzie wyniesienie drzewka cytrynowego na balkon albo taras, a zimą schowanie do pomieszczenia o temperaturze 12-15 stopni. Cytryna w doniczce nie przepada za skokami temperatur, dlatego postarajmy się, by wartości były stabilne. Drzewko cytrynowe najlepiej czuje się w stale lekko wilgotnej glebie, lecz warto uważać, by go nie przelać, ponieważ może to doprowadzić do zgnicia korzeni. Cytryna w doniczce dobrze reaguje na podlewanie wodą o lekko kwaśnym odczynie.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl