do kasy suma: 0,00 zł
więcej
Menu
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł

 

Cytrusy

to najpopularniejsze rośliny w naszym sklepie. Dominują wśród nich drzewka cytrynowe, drzewka pomarańczowe i kumkwaty. Jednak cytrusy to także mniej znane okazy jak choćby limequat czy lima. 

Cytrusy - geneza pochodzenia

Drzewka cytrusowe pochodzą z Azji, ale od dawna bez problemu można je hodować w cieplejszych krajach Europy. Największymi producentami cytrusów w Europie są Włochy, Grecja oraz Hiszpania. 

Cytrusy - ogólne informacje. Drzewka cytrusowe idealnie nadają się do jako rośliny dekoracyjne do domów, ogrodów, restauracji, biur i hoteli. Przy okazji są naturalnym aromatyzerem pomieszczeń. Ich przepiękna woń unosi się przez cały okres kwitnienia. 

Cytrusy - łatwe czy trudne w uprawie? Jak zwykle odpowiedź na to pytanie brzmi "to zależy". Generalnie uprawa cytrusów nie jest trudna o ile posiadamy podstawową wiedzę na ten temat. Jeżeli chodzi o konkretne gatunki i odmiany cytrusów to najlepiej zaczynać swoją przygodę od uprawy następujących cytrusów: drzewka cytrynowe, drzewka pomarańczowe, drzewka limonkowe, drzewka grapefruita. Jeżeli nie mamy doświadczenia to na początek lepiej unikać: drzewka mandarynkowe, kumkwatów, drzewko pomelo, czy kalamondyny. 

Cytrusy - podstawowa uprawa. Jeżeli nasza wiedza na temat cytrusów jest znikoma sugerujemy przeczytać przynajmniej jeden poradnik przed zakupem drzewka cytrusowego. W internecie wystarczy wpisać frazę uprawa cytrusów lub cytrusy uprawa aby zapoznać się z wieloma poradnikami na ten temat. Najbardziej podstawowe informacje prezentujemy poniżej. 

Cytrusy - stanowisko. Cytrusy i drzewka cytrusowe najlepiej uprawiać w oranżerii lub ogrodzie zimowym ponieważ tam możemy zapewnić im warunki idealne do wzrostu. Niemniej większość z nas nie ma takiej możliwości dlatego uprawą zajmuje się w domu. W takim wypadku najlepiej będzie ustawić na południowym lub zachodnim oknie ponieważ cytrusy uwielbiają duże ilości światła. Jeśli nie mamy takiej możliwości ustawmy drzewko cytrusowe w miejscu które jest "widne" i ma dostęp do naturalnego światła przez możliwie najwięcej czasu w ciągu dnia. Wiosną i latem cytrusy możemy wystawić na balkon lub taras, ale trzeba je schować przed nadejściem pierwszych przymrozków. 

Jaką glebę lubią cytrusy? Podłoże dla cytrusów powinno być przepuszczalne, próchnicze i lekko kwaśne. Bardzo ważne, aby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Jeżeli woda zbiera się w podstawce (zazwyczaj tak będzie) to trzeba ją od razu wylać. Pamiętajmy, że jeżeli cytrusy stoją w wodzie to korzenie bardzo szybko zaczną gnić - nie możemy do tego dopuścić. Jak często przesadzać cytrusy? Drzewka cytrusowe przesadzamy co kilka lat natomiast młode cytrusy możemy przesadzać nawet co roku. 

Cytrusy - kiedy nawozić? Drzewka cytrusowe nawozimy od kwietnia do września. W tym okresie raz w tygodniu powinniśmy stosować nawóz do cytrusów. W przypadku braku stosowania nawozu cytrusy mogą mieć pożółkłe końcówki liści, a młode liście mogą być bardzo wiotkie, co prowadzi do szybkiego ich obumierania. Jeżeli dopuścimy do takiej sytuacji to jedynym ratunkiem jest nawóz w formie dolistnej. 

Cytrusy - jak zimują? Cytrusy zimują od października do kwietnia. W tym okresie roślina musi odpocząć aby w sezonie wydać więcej owoców. Drzewko cytrynowe powinno mieć wtedy zapewnioną temperaturę w przedziale 10 - 15 stopni Celsjusza. Ważne aby ograniczyć wtedy podlewanie i całkowicie zrezygnować z nawożenia. 

Cytrusy - właściwości zdrowotne. Drzewka cytrusowe są bardzo bogate w witaminy i składniki mineralne. Cytrusy przede wszystkim mają w sobie ogromne ilości witaminy C tak ważnej dla wzmocnienia odporności naszego organizmu. Jednak to nie wszystko, cytrusy wykazują także właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Owoce cytrusowe wskazane są w przypadku leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Oprócz tego cytrusy pomagają w oczyszczaniu organizmu - pobudzają jelita, przyspieszają trawienie, przeciwdziałają zakwaszeniu organizmu. Drzewka cytrusowe są także cennym źródłem witaminy B która ma bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka. 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl