do kasy suma: 0,00 zł
więcej
Menu
MEGA Promocje
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
192,94 zł 79,01 zł
Ilość (szt)
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Bestsellery
Donica na taras VENUS 70 cm
Donica na taras VENUS 70 cm
160,00 zł
Donica z wkładem JUNO 75 cm
Donica z wkładem JUNO 75 cm
217,00 zł
Donica podświetlana JUNO 75 cm
Donica podświetlana JUNO 75 cm
366,00 zł
Wysoka donica JUNO 75 cm
Wysoka donica JUNO 75 cm
189,00 zł
Donica podświetlana VENUS 70 cm
Donica podświetlana VENUS 70 cm
338,00 zł
Donica z wkładem VENUS 70 cm
Donica z wkładem VENUS 70 cm
189,00 zł
Donica podświetlana ERIS 80 cm
Donica podświetlana ERIS 80 cm
460,00 zł

 

Cytrusy

to najpopularniejsze rośliny w naszym sklepie. Dominują wśród nich drzewka cytrynowe, drzewka pomarańczowe i kumkwaty. Jednak cytrusy to także mniej znane okazy jak choćby limequat czy lima. 

Cytrusy - geneza pochodzenia

Drzewka cytrusowe pochodzą z Azji, ale od dawna bez problemu można je hodować w cieplejszych krajach Europy. Największymi producentami cytrusów w Europie są Włochy, Grecja oraz Hiszpania. 

Cytrusy - ogólne informacje. Drzewka cytrusowe idealnie nadają się do jako rośliny dekoracyjne do domów, ogrodów, restauracji, biur i hoteli. Przy okazji są naturalnym aromatyzerem pomieszczeń. Ich przepiękna woń unosi się przez cały okres kwitnienia. 

Cytrusy - łatwe czy trudne w uprawie? Jak zwykle odpowiedź na to pytanie brzmi "to zależy". Generalnie uprawa cytrusów nie jest trudna o ile posiadamy podstawową wiedzę na ten temat. Jeżeli chodzi o konkretne gatunki i odmiany cytrusów to najlepiej zaczynać swoją przygodę od uprawy następujących cytrusów: drzewka cytrynowe, drzewka pomarańczowe, drzewka limonkowe, drzewka grapefruita. Jeżeli nie mamy doświadczenia to na początek lepiej unikać: drzewka mandarynkowe, kumkwatów, drzewko pomelo, czy kalamondyny. 

Cytrusy - podstawowa uprawa. Jeżeli nasza wiedza na temat cytrusów jest znikoma sugerujemy przeczytać przynajmniej jeden poradnik przed zakupem drzewka cytrusowego. W internecie wystarczy wpisać frazę uprawa cytrusów lub cytrusy uprawa aby zapoznać się z wieloma poradnikami na ten temat. Najbardziej podstawowe informacje prezentujemy poniżej. 

Cytrusy - stanowisko. Cytrusy i drzewka cytrusowe najlepiej uprawiać w oranżerii lub ogrodzie zimowym ponieważ tam możemy zapewnić im warunki idealne do wzrostu. Niemniej większość z nas nie ma takiej możliwości dlatego uprawą zajmuje się w domu. W takim wypadku najlepiej będzie ustawić na południowym lub zachodnim oknie ponieważ cytrusy uwielbiają duże ilości światła. Jeśli nie mamy takiej możliwości ustawmy drzewko cytrusowe w miejscu które jest "widne" i ma dostęp do naturalnego światła przez możliwie najwięcej czasu w ciągu dnia. Wiosną i latem cytrusy możemy wystawić na balkon lub taras, ale trzeba je schować przed nadejściem pierwszych przymrozków. 

Jaką glebę lubią cytrusy? Podłoże dla cytrusów powinno być przepuszczalne, próchnicze i lekko kwaśne. Bardzo ważne, aby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Jeżeli woda zbiera się w podstawce (zazwyczaj tak będzie) to trzeba ją od razu wylać. Pamiętajmy, że jeżeli cytrusy stoją w wodzie to korzenie bardzo szybko zaczną gnić - nie możemy do tego dopuścić. Jak często przesadzać cytrusy? Drzewka cytrusowe przesadzamy co kilka lat natomiast młode cytrusy możemy przesadzać nawet co roku. 

Cytrusy - kiedy nawozić? Drzewka cytrusowe nawozimy od kwietnia do września. W tym okresie raz w tygodniu powinniśmy stosować nawóz do cytrusów. W przypadku braku stosowania nawozu cytrusy mogą mieć pożółkłe końcówki liści, a młode liście mogą być bardzo wiotkie, co prowadzi do szybkiego ich obumierania. Jeżeli dopuścimy do takiej sytuacji to jedynym ratunkiem jest nawóz w formie dolistnej. 

Cytrusy - jak zimują? Cytrusy zimują od października do kwietnia. W tym okresie roślina musi odpocząć aby w sezonie wydać więcej owoców. Drzewko cytrynowe powinno mieć wtedy zapewnioną temperaturę w przedziale 10 - 15 stopni Celsjusza. Ważne aby ograniczyć wtedy podlewanie i całkowicie zrezygnować z nawożenia. 

Cytrusy - właściwości zdrowotne. Drzewka cytrusowe są bardzo bogate w witaminy i składniki mineralne. Cytrusy przede wszystkim mają w sobie ogromne ilości witaminy C tak ważnej dla wzmocnienia odporności naszego organizmu. Jednak to nie wszystko, cytrusy wykazują także właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Owoce cytrusowe wskazane są w przypadku leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Oprócz tego cytrusy pomagają w oczyszczaniu organizmu - pobudzają jelita, przyspieszają trawienie, przeciwdziałają zakwaszeniu organizmu. Drzewka cytrusowe są także cennym źródłem witaminy B która ma bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka. 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl