do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Nawóz do cytrusów - jak nawozić cytrusy? 0

 

Nawożenie cytrusów

Hodując cytrusy nie możemy zapominać o dostarczaniu roślinom odpowiednich składników odżywczych. Nawóz do cytrusów stosowany w odpowiednich proporcjach pomoże w prawidłowym rozwoju rośliny. Jednak trzeba uważać, by nie przesadzić z ilością nawozu, bo może to przynieść szkodę roślinie.

W przypadku cytrusów ciężko określić jedną zasadę stosowania nawozu – każda roślina wymaga indywidualnego podejścia, jednak jest kilka ogólnych zasad, które możemy z powodzeniem zastosować do wszystkich odmian.

 

Jaki nawóz do cytrusów wybrać?

Nawóz do cytrusów powinien być stosowany szczególnie w okresie letnim, kiedy wzrost roślin jest bardzo intensywny, pojawiają się kwiaty i owoce – wówczas cytrusy wymagają intensywnego nawożenia. Taki proces najlepiej zacząć już z początkiem marca - kwietnia, kiedy rośliny budzą się do życia. Oczywiście mowa tu o nawożeniu doglebowym. Cytrusy bowiem możemy także nawozić dolistnie – spryskując je wodą zawierającą odpowiedni nawóz do cytrusów. Dolistny sposób nawożenia możemy z powodzeniem zastosować w okresie odpoczynku rośliny (październik - kwiecień). Wówczas spryskujemy roślinę wodą, która zwiera nawóz do cytrusów (ok. ¼ zalecanej dawki nawozu) co 10-20 dni.

Wracając do nawożenia doglebowego możemy zastosować różny nawóz do cytrusów. Na rynku znaleźć można nawóz do cytrusów w płynie, w granulkach bądź nawozy organiczne. Cytrusy są roślinami, które w znacznych ilościach pochłaniają azot, szczególnie większe drzewka w okresie wzrostu. Dlatego nawóz do cytrusów powinien zawierać go w największej ilości, w porównaniu do pozostałych, niezbędnych do rozwoju cytrusów, składników – fosforu i potasu. Najlepsze proporcje to 2, 1, 1. Do tego nawóz do cytrusów powinien zawierać żelazo, cynk i mangan.

 

Kiedy stosować nawóz do cytrusów?

Nawożenie cytrusów dotyczy roślin większych, bowiem młode sadzonki nie wymagają tak intensywnego nawożenia. Proces ten najlepiej zacząć nie wcześniej niż po pół roku. Najbardziej popularny nawóz do cytrusów to nawóz w płynie. Może być stosowany co tydzień, bądź nawet przy każdym podlewaniu. Tutaj jednak należy być bardzo ostrożnym, by nie doprowadzić do przenawożenia rośliny. Nawóz do cytrusów w granulkach jest równie popularny – najbardziej nawóz wolno działający. Używamy go nieco rzadziej, bo tylko 2-3 razy w roku. Każdorazowe podlewanie rośliny powoduje, że nawóz rozsypany na wierzchniej warstwie gleby wraz z wodą wsiąka niżej powoli uwalniając składniki odżywcze. Stosuje się również nawozy organiczne, szczególnie z rozcieńczonej gnojowicy, kompostu bądź biohumus.

Nawożenie cytrusów jest niezwykle istotne, jednak należy być tu bardzo ostrożnym, bowiem zbyt duża dawka nawozu może zaszkodzić roślinie. Dlatego należy bardzo dokładnie obserwować pielęgnowane przez siebie cytrusy i dobierać do każdego indywidualny sposób nawożenia.

 

 nawóz do cytrusów

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl