do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Bestsellery
Nawóz do cytrusów 100g
Nawóz do cytrusów 100g
6,00 zł
Ilość (szt)
Laur, Wawrzyn szlachetny duża sadzonka
Laur, Wawrzyn szlachetny duża sadzonka
20,00 zł
Ilość (szt)
Bananowiec Musa Basjoo sadzonka
Bananowiec Musa Basjoo sadzonka
20,00 zł
Donica VENUS 70 cm biała
Donica VENUS 70 cm biała
156,00 zł
Werbena cytrynowa duża sadzonka
Werbena cytrynowa duża sadzonka
14,99 zł
Ilość (szt)
Laur, Wawrzyn szlachetny sadzonka
Laur, Wawrzyn szlachetny sadzonka
20,00 zł
Cytryna Florentina duże drzewko
Cytryna Florentina duże drzewko
150,00 zł
Ilość (szt)
Cytryna Meyeri sadzonka
Cytryna Meyeri sadzonka
20,00 zł
Donica JUNO 75 cm biała
Donica JUNO 75 cm biała
182,00 zł
Oliwka Europejska drzewko
Oliwka Europejska drzewko
60,00 zł
Kalamondyna wprowadzi element egzotyki do wnętrz 1

Ta miniaturowa pomarańcza jest efektem skrzyżowania kwaśnej pomarańczy i kumkwata japońskiego. Posiada mało okazałe kwiaty, które pachną. Pojawiają się na roślinie przez cały rok, chociaż najliczniej można je zaobserwować w okresie letnim. Najmocniejszym elementem dekoracyjnym kalamondyny są małe ale licznie występujące, kuliste owoce, które znajdują się na niej praktycznie cały czas i jednocześnie prezentują różne fazy dojrzałości. Zazwyczaj osiągają rozmiar do 4 cm średnicy i mają mocno pomarańczowy kolor. Dodatkowo gałęzie drzewka pokryte są cierniami. Jego wysokość sięga średnio do 1,5 m.

Może być ona hodowana z nasion lub ukorzeniania odcinków pędowych. Szczepione na podkładkach sadzonki, będą najlepszą formą rozpoczęcia przygody z uprawą tej rośliny. Tak, jak i inne cytrusy, drzewko to wymaga dużej ilości światła słonecznego. W okresie od maja do września (gdy mamy pewność, że nie występują nocą przymrozki), możemy wystawiać je na taras, balkon lub do ogrodu, pod warunkiem, iż miejsce będzie dobrze nasłonecznione i wolne od przeciągów. W takich warunkach, roślina powinna wykazać znaczący wzrost. Należy ją podlewać w sposób umiarkowany i regularny. Ważne, by gleba była zawsze lekko wilgotna. Warto wykonać drenaż na dnie doniczki, by nadmiar wilgoci nie powodował gnicia korzeni.

kalamondyna

Problematyczna zima

Okres jesienno – zimowy bywa znacznie bardziej problematyczny, ze względu na małą ilość naturalnego światła oraz zbyt suche powietrze, z jakim mamy do czynienia w przypadku ogrzewanych centralnie pomieszczeń. Idealnym rozwiązaniem na ten czas, jest przeniesienie rośliny w miejsce, gdzie panuje temperatura ok. 10 – 15 oC a jednocześnie jest dostęp naturalnego światła. Kalamondyna w tym okresie bowiem przechodzi w stan spoczynku i wymaga szczególnej opieki.

Nie popełniaj tych błędów

Najczęstszymi błędami, w hodowli tych roślin jest niewłaściwe podlewanie oraz brak nawożenia. Zarówno jedno jak i drugie, może skutkować żółknięciem i opadaniem liści. Kalamondyna traci także najczęściej swój wigor w związku z brakiem odpowiedniej ilości światła. Warto zarezerwować dla niej południowe lub południowo – zachodnie okno, by wykorzystała jak najwięcej ze światła słonecznego. Ostatnia ważna kwestia, to przenoszenie roślin – nie należy narażać ich na zbyt gwałtowną zmianę temperatury czy oświetlenia, gdyż może to skutkować opadaniem liści. Szkodniki, które mogą zaatakować drzewko to czerwce i przędziorki. 

Komentarze do wpisu (1)

20 grudnia 2016

Witam, Kupiłam w markecie drzewko - wydawało mi się, że mandarynka, ale może to być właśnie kalamondyna - niestety było opisu co to jest. Drzewko kupiłam w październku i postawiłam na parapecie w kuchni (brak gazu) bo jest tam stosunkowo chłodno, ale.. zorientowałam się, że to północna strona. Po około 3 tygodniach drzewku zaczęły opadać owoce - żółkną a potem opadają. Liście są ok, ale jakby takie lekko zawinięte. Ten owoc, który już miał po przyniesieniu do domu, duży i dojrzały cały czas się trzyma. Kwiat przeniosłam do pokoju z temp. ok. 18 stopni i postawiłam przy oknie na wschód i południe. Mimo to owoce dalej opadają... Jaka może być przyczyna?? Zmiany położenia? Brak światła? Nieodpowiednia temperatura? W razie czego mam zdjęcia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl