do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Drzewko cytrynowe czyli cytryna w doniczce 0

Drzewko cytrynowe czyli cytryna w doniczce


Mimo, iż jeszcze parę lat temu mogłoby się wydawać, że rośliny egzotyczne w naszym kraju to tylko mit, albo przywilej ludzi bardzo bogatych – to dziś niemal każdy może sobie pozwolić na zakup takiej rośliny. Choć w kraju pogoda lubi być kapryśna, to znajdzie się sporo gatunków, które z powodzeniem możemy kupić i hodować samodzielnie. Pod tym kątem rośliny egzotyczne najlepiej będzie reprezentować cytryna skierniewicka. Roślina ta jako pierwsza przyjęła się hodowcom, a jej uprawa nie okazała się tak skomplikowana, jak wstępnie myślano.

 

Uprawa drzewka cytrynowego

Idealnym rozwiązaniem będzie cytryna w doniczce – tym nieco bardziej cierpliwym można polecić samodzielne wyhodowanie drzewka z pestki (bo i tak można). Aczkolwiek należy liczyć się z tym, iż proces ten może potrwać parę lat, nim doczekamy się drzewka takiego, jak kupiona u hodowcy cytryna w doniczce.

Zakupione drzewko będzie nam się bardzo dobrze rozwijać, jeśli zastosujemy kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim należy potraktować taką roślinkę tak, jak by była w naturalnym środowisku i rosła w ziemi. Cytryna w doniczce nie lubi przestawiania z miejsca na miejsce. Warto zastanowić się, w którym miejscu chcielibyśmy zakupioną roślinę postawić, ponieważ najlepiej by było, gdyby w tym miejscu rosła nieruszana. Dlatego trzeba pamiętać, że wszystkie cytrusy, w tym drzewko cytrynowe również, lubią stanowiska jasne, słoneczne i ciepłe, z dużą ilością rozproszonego światła.

Zimą, kiedy drzewko cytryny przechodzi w stan spoczynku temperatura powinna być nieco niższa, bowiem zbyt wysoka spowoduje, że roślinie zaczną opadać liście. Cytrusy te nie lubią przeciągów. Równie istotny jest fakt, że nie powinny stać w kuchni, szczególnie takiej, gdzie używamy kuchenki gazowej – nie tolerują zbyt dobrze gazu i nawet niewielka jego ilość może zaszkodzić roślinom.

 

Jak podlewać drzewko cytrynowe?

Równie ważny jest sposób podlewania – cytryna w doniczce wymaga umiarkowanego podlewania. Przelanie rośliny może doprowadzić do opadania liści. Uchroni nas przed tym odpowiedni drenaż na dnie donicy i regularne odlewanie wody z podstawki – korzenie stojąc w wodzie mogą zacząć gnić. Jeśli będziemy pamiętać również o tym, iż cytryna w doniczce lubi nawożenie raz na dwa tygodnie w okresach intensywnego wzrostu, kwitnienia i owocowania, to z pewnością będziemy mogli cieszyć się zdrową i pięknie rozwijającą się rośliną.


Stosując się do powyższych zasad hodowane przez nas drzewko będzie z pewnością niezwykłą ozdobą naszego domu czy balkonu. Cytryna w doniczce szczególnie, bowiem to jeden z nielicznych cytrusów, który niemal przez cały czas obsypane jest drobnymi, białymi kwiatami o czarującym zapachu.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl