do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Cytrusy - pierwsze kroki w uprawie i hodowli 4

 

Cytrusy - ogólne informacje i pierwsze kroki

Hodowanie roślin w domu to czasami nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli chodzi o cytrusy. Nawet laik w tym temacie zdaje sobie sprawę, że hodowanie tego rodzaju roślin wymaga odpowiedniego podejścia i przede wszystkim podstawowej wiedzy na temat ich uprawy. Cytrusy bowiem to wymagające rośliny – jednak potraktowane w prawidłowy sposób staną się nie lada ozdobą każdego mieszkania.

Cytrusy hoduje się od ponad trzech tysięcy lat. Mimo, że mistrzami w ich uprawie byli i nadal są Chińczycy, to jednak do Europy cytrusy sprowadzili Arabowie w XI w. W naszym kraju zagościły dzięki królowej Bonie. Największą popularnością do tej pory cieszy się Cytryna skierniewicka będąca drzewkiem najmniej wymagającym spośród cytrusów i najlepiej odnajdującym się w naszym klimacie. Jej uprawa nie nastręcza zbyt wielu problemów – drzewko dodatkowo rodzi piękne, duże owoce oraz obsypane jest wielkimi, ozdobnymi liśćmi.

 

Od czego zacząć uprawę cytrusów?

Co należałoby wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z tymi roślinami? Przede wszystkim, że cytrusy to rośliny zimozielone, z rodziny rutowatych (Rutaceae), bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też należy się przygotować na uprawę cytrusów w donicach, w mieszkaniu. Kupując tego typu drzewko należy pamiętać, że lubią one dość sporą ilość rozproszonego światła oraz znaczną dawkę wilgoci w powietrzu. Nie należy przestawiać zbyt często rośliny czy obracać doniczki w kierunku światła, bowiem cytrusy tego nie lubią. Natomiast wystawiając je bezpośrednio na działanie promieni słonecznych możemy doprowadzić do poparzenia liści, a w konsekwencji do ich utraty.

 

Podlewanie cytrusów

Również z podlewaniem cytrusów trzeba uważać – nie można dopuścić do zalania roślinki, pamiętając przy tym jednocześnie, że podczas wzrostu cytrusy wymagają częstego i intensywnego podlewania. Przesuszenie bryły korzeniowej także nie działa na nią pozytywnie – roślina traci wówczas liście i kwiaty. Warto wobec tego dosyć często ją zraszać. Oczywiście pamiętamy o nawożeniu cytrusów oraz o regularnym podcinaniu pędów, co umożliwi nam nadanie cytrusom ładnego pokroju oraz zintensyfikuje krzewienie się pędów.

Cytrusy hodowane w doniczkach osiągają najczęściej około 2 metrów. Jednocześnie, w związku z tym, iż są samopylne, niemal bez przerwy kwitną. Kwiaty pojawiają się także, gdy na gałązkach są już owoce. Kwitnące cytrusy napełniają pomieszczenia niepowtarzalnym zapachem. Z kolei owoce są w stanie utrzymać się na drzewkach cytrusowych nawet przez blisko rok!

 

Komentarze do wpisu (4)

1 czerwca 2015

Super artykuł. Bardzo pomocny. Proszę o podpowiedź jaką roślinkę polecacie Państwo na sam początek ?

1 czerwca 2015

Pani Martyno, To wszystko zależy od Pani preferencji i upodobań. Generalnie polecałbym jakieś drzewko cytrynowe np.: cytryna florentina. Głównie dlatego, że jest dość odporna na zimno i owocuje cały rok, a domyślam się, że na walorach estetycznych Pani mocno zależy. Modna i popularna jest także kalamondyna. Pozdrawiam, DS

1 czerwca 2015

Dziękuję za odpowiedź. Czy owe owoce nadają się do spożycia ?

2 czerwca 2015

Tak, są jadalne. Tyle tylko, że mogą być bardzo kwaśne, ale cytryna do herbaty będzie idealna :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl