do kasy suma: 0,00 zł
więcej
MEGA Promocje
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
Doniczka Lechuza Classico 21 czerwona połysk
192,94 zł 79,01 zł
Ilość (szt)
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Bestsellery
Donica na taras VENUS 70 cm
Donica na taras VENUS 70 cm
160,00 zł
Donica z wkładem JUNO 75 cm
Donica z wkładem JUNO 75 cm
217,00 zł
Donica podświetlana JUNO 75 cm
Donica podświetlana JUNO 75 cm
366,00 zł
Wysoka donica JUNO 75 cm
Wysoka donica JUNO 75 cm
189,00 zł
Donica podświetlana VENUS 70 cm
Donica podświetlana VENUS 70 cm
338,00 zł
Donica z wkładem VENUS 70 cm
Donica z wkładem VENUS 70 cm
189,00 zł
Donica podświetlana ERIS 80 cm
Donica podświetlana ERIS 80 cm
460,00 zł
Cytrusy - pierwsze kroki w uprawie i hodowli 4

 

Cytrusy - ogólne informacje i pierwsze kroki

Hodowanie roślin w domu to czasami nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli chodzi o cytrusy. Nawet laik w tym temacie zdaje sobie sprawę, że hodowanie tego rodzaju roślin wymaga odpowiedniego podejścia i przede wszystkim podstawowej wiedzy na temat ich uprawy. Cytrusy bowiem to wymagające rośliny – jednak potraktowane w prawidłowy sposób staną się nie lada ozdobą każdego mieszkania.

Cytrusy hoduje się od ponad trzech tysięcy lat. Mimo, że mistrzami w ich uprawie byli i nadal są Chińczycy, to jednak do Europy cytrusy sprowadzili Arabowie w XI w. W naszym kraju zagościły dzięki królowej Bonie. Największą popularnością do tej pory cieszy się Cytryna skierniewicka będąca drzewkiem najmniej wymagającym spośród cytrusów i najlepiej odnajdującym się w naszym klimacie. Jej uprawa nie nastręcza zbyt wielu problemów – drzewko dodatkowo rodzi piękne, duże owoce oraz obsypane jest wielkimi, ozdobnymi liśćmi.

 

Od czego zacząć uprawę cytrusów?

Co należałoby wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z tymi roślinami? Przede wszystkim, że cytrusy to rośliny zimozielone, z rodziny rutowatych (Rutaceae), bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też należy się przygotować na uprawę cytrusów w donicach, w mieszkaniu. Kupując tego typu drzewko należy pamiętać, że lubią one dość sporą ilość rozproszonego światła oraz znaczną dawkę wilgoci w powietrzu. Nie należy przestawiać zbyt często rośliny czy obracać doniczki w kierunku światła, bowiem cytrusy tego nie lubią. Natomiast wystawiając je bezpośrednio na działanie promieni słonecznych możemy doprowadzić do poparzenia liści, a w konsekwencji do ich utraty.

 

Podlewanie cytrusów

Również z podlewaniem cytrusów trzeba uważać – nie można dopuścić do zalania roślinki, pamiętając przy tym jednocześnie, że podczas wzrostu cytrusy wymagają częstego i intensywnego podlewania. Przesuszenie bryły korzeniowej także nie działa na nią pozytywnie – roślina traci wówczas liście i kwiaty. Warto wobec tego dosyć często ją zraszać. Oczywiście pamiętamy o nawożeniu cytrusów oraz o regularnym podcinaniu pędów, co umożliwi nam nadanie cytrusom ładnego pokroju oraz zintensyfikuje krzewienie się pędów.

Cytrusy hodowane w doniczkach osiągają najczęściej około 2 metrów. Jednocześnie, w związku z tym, iż są samopylne, niemal bez przerwy kwitną. Kwiaty pojawiają się także, gdy na gałązkach są już owoce. Kwitnące cytrusy napełniają pomieszczenia niepowtarzalnym zapachem. Z kolei owoce są w stanie utrzymać się na drzewkach cytrusowych nawet przez blisko rok!

 

Komentarze do wpisu (4)

1 czerwca 2015

Super artykuł. Bardzo pomocny. Proszę o podpowiedź jaką roślinkę polecacie Państwo na sam początek ?

1 czerwca 2015

Pani Martyno, To wszystko zależy od Pani preferencji i upodobań. Generalnie polecałbym jakieś drzewko cytrynowe np.: cytryna florentina. Głównie dlatego, że jest dość odporna na zimno i owocuje cały rok, a domyślam się, że na walorach estetycznych Pani mocno zależy. Modna i popularna jest także kalamondyna. Pozdrawiam, DS

1 czerwca 2015

Dziękuję za odpowiedź. Czy owe owoce nadają się do spożycia ?

2 czerwca 2015

Tak, są jadalne. Tyle tylko, że mogą być bardzo kwaśne, ale cytryna do herbaty będzie idealna :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl