do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Cytrusowe rośliny ozdobne – jak o nie dbać, by były dekoracją domu 0

Termin rośliny ozdobne jest wyjątkowo szeroki, bo praktycznie każda roślina posiada aspekt dekoracyjny. Dzisiaj chciałabym zaprosić Was do świata cytrusów, czyli egzotycznych dla naszego klimatu przedstawicieli flory, które odpowiednio pielęgnowane, mogą być niezwykłe elegancką dekoracją, każdego praktycznie wnętrza.

Problematyczna hodowla z pestki

Teoretycznie istnieje możliwość wyhodowania drzewka cytrusowego z pestki owocu. Jednakże nigdy nie mamy pewności, czy posiadana przez nas pestka, będzie odpowiednia do tego typu uprawy. Ponadto okres wzrostu takiej rośliny jest wyjątkowo długi. Dlatego też lepiej zacząć od sadzonek, które są wyselekcjonowane i oferują nam gotową roślinę, wymagającą jedynie właściwej pielęgnacji.

Cytrusowe rośliny ozdobne

Posiadają one różnorodną wielkość, dlatego też należy się zastanowić jaką powierzchnią dysponujemy i czy będzie ona wystarczająca dla wybranego gatunku. Kwitną stosunkowo krótko, jednakże ich największą ozdobą są owoce, które mogą mieć różne barwy (zmieniające się w procesie dojrzewania), kształty i wielkość. Niektóre gatunki oferują dwukolorowe owoce, a nawet liście. Szczególnie atrakcyjne są odmiany o pomarszczonej skórce owoców, które w połączeniu z białymi, pachnącymi kwiatami, stanowią doskonale zróżnicowaną dekorację wnętrza.

Podlewanie i hodowla

Z racji występowania tak zróżnicowanych pór roku, nasz klimat nie nadaje się do stałej uprawy cytrusów na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie. Problematyczne może być także małe nasłonecznienie w okresie jesienno – zimowym. Jednakże przy właściwej pielęgnacji, możemy uzyskać naprawdę imponujące rezultaty. Cytrusy lubią lekko kwaśne, próchniczne podłoże, które zagwarantuje odpowiednią przepuszczalność. Podlewanie powinno być umiarkowane, jednakże regularne – ziemia w doniczce musi być stale wilgotna. W okresie letnim, zalecane jest zraszanie liści rośliny. Jeżeli jednakże, wystawimy latem rośliny cytrusowe na taras czy do ogrodu, to pamiętajmy, by nie spryskiwać nagrzanych liści, gdyż może to prowadzić do ich uszkodzenia.

Światło to podstawa

Cytrusowe rośliny ozdobne, wywodzą się z terenów, które naturalnie obfitują w wyjątkowo dużą ilość światła słonecznego. Dlatego też dla prawidłowego wzrostu, wymagają min. 8 godzin dziennie ze słońcem. W naszym klimacie jest to trudny warunek do spełnienia. Dlatego też, warto wystawiać je do południowego okna. W okresie jesienno – zimowym rośliny te przechodzą w stan spoczynku, wtedy warto zapewnić im niższą temperaturę powietrza (ok. 15 oC) i rzadziej podlewać. 

rośliny ozdobne

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl