do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Bestsellery
Nawóz do cytrusów 100g
Nawóz do cytrusów 100g
6,00 zł
Ilość (szt)
Laur, Wawrzyn szlachetny duża sadzonka
Laur, Wawrzyn szlachetny duża sadzonka
20,00 zł
Ilość (szt)
Bananowiec Musa Basjoo sadzonka
Bananowiec Musa Basjoo sadzonka
20,00 zł
Donica VENUS 70 cm biała
Donica VENUS 70 cm biała
156,00 zł
Werbena cytrynowa duża sadzonka
Werbena cytrynowa duża sadzonka
14,99 zł
Ilość (szt)
Laur, Wawrzyn szlachetny sadzonka
Laur, Wawrzyn szlachetny sadzonka
20,00 zł
Cytryna Florentina duże drzewko
Cytryna Florentina duże drzewko
150,00 zł
Ilość (szt)
Cytryna Meyeri sadzonka
Cytryna Meyeri sadzonka
20,00 zł
Donica JUNO 75 cm biała
Donica JUNO 75 cm biała
182,00 zł
Oliwka Europejska drzewko
Oliwka Europejska drzewko
60,00 zł
Choroby cytrusów - co robić gdy drzewka cytrusowe chorują? 1

Choroby cytrusów


Bardzo często mimo spełnienia podstawowych warunków hodowli nasze cytrusy podupadają na zdrowiu. Choroby cytrusów objawiają się żółknięciem, wiotczeniem czy nawet opadaniem liści. O tym, że roślina jest chora świadczą również plamy i przebarwienia na jej liściach. Chcesz poznać więcej szczegółów? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Cytrusom opadają liście?

Kiedy rośliny nie są odpowiednio nawożone, możemy być pewni, że nie ominą nas związane z tym choroby cytrusów. Niedobór magnezu spowoduje żółknięcie końcówek liści. Jeśli nasza roślina nagle zacznie wiotczeć to znak, że brak jej cynku. Przy większych niedoborach tego pierwiastka pożółkną całe liście. W przypadku niedoborów manganu lub żelaza listki rośliny będą przebarwiały się w przestrzeniach pomiędzy żyłkami – na szczęście w tym przypadku nie dochodzi do ich opadania. Hodując cytrusy należy być bardzo uważnym obserwatorem. Jakikolwiek z wyżej wymienionych symptomów powinien stać się przesłanką do zakupu odpowiedniego nawozu. W tym wypadku najlepszy okaże się nawóz dolistny, dostarczający roślinie brakujących składników.


Choroby cytrusów powodują również takie czynniki, jak niska wilgotność powietrza, co może doprowadzić do żółknięcia, brązowienia a w ostateczności opadania liści. Na szczęście ratunkiem w tej sytuacji może okazać się zwykłe zraszanie rośliny.


Niestety, nasze rośliny mogą być narażone także na wszelkiego rodzaju infekcje. W tym wypadku choroby cytrusów powodowane są przez grzyby – najbardziej popularna infekcja grzybicza wśród roślin cytrusowych to antraknoza cytryny. Objawia się ona brązowymi plamami na blaszkach liściowych ze sporymi skupieniami zarodników grzyba. Rzecz jasna i w tym wypadku liście chorych cytrusów opadają. Ratunkiem dla rośliny są opryski odpowiednimi środkami grzybobójczymi, powtarzane w konkretnych interwałach czasu.

 

Tarczniki, przędziorki i inne szkodniki?

Cytrusy uprawiane w doniczkach są wyjątkowo narażone na ataki szkodników. Choroby drzewek cytrynowych wywoływane są głównie przez przędziorki oraz owady (tarczniki, miseczniki cytrusowce, wełnowce). Przędziorki (niewielkie pajączki) żerują na całej powierzchni rośliny, wysysając z niej soki. O ich obecności świadczą białawo-żółte przebarwienia na liściach, które zmieniają barwę i w końcowej fazie choroby opadają. Ich sprzymierzeńcem jest suche, ciepłe powietrze – a ratunkiem dla rośliny, przeniesienie jej do chłodniejszego, ciemnego pomieszczenia o odpowiedniej wilgotności powietrza. Rzecz jasna odpowiednie środki pomogą w ostatecznym pozbyciu się szkodników. Aczkolwiek możemy wykorzystać ich naturalnego wroga – dobroczynka szklarniowego lub przemywać liście drzewka wodą z dodatkiem płynu do naczyń w początkowej fazie, gdy szkodniki nie zaatakowały jeszcze całej rośliny.

 

Szkodniki z drugiej grupy są również wyjątkowo trudne do usunięcia. Niestety ich działalność również powoduje obumarcie rośliny. Owady te przyczepiają się do różnych części rośliny swoimi otworami gębowymi, wysysając sok. Tarczniki i miseczniki widoczne są w postaci białych tarczek, wełnowce są zaś pokryte wydzieliną woskową. Walcząc z tymi szkodnikami należy usunąć je z rośliny i zastosować odpowiednie środki do opryskiwania, posiłkując się dodatkowo olejem parafinowym.


Trzeba pamiętać, że zwalczając choroby, w przypadku stosowania oprysków roślinę należy wystawić na zewnątrz, bowiem chemicznych środków ochrony roślin nie powinno używać się w zamkniętych pomieszczeniach. Przed zastosowaniem tego rodzaju preparatów warto jednak użyć naturalnych środków ochrony roślin.

 

 

Komentarze do wpisu (1)

21 czerwca 2015

moja cytryna złapała przędziorki i pada :( mam nadzieję ze pomoze to co piszecie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl