do kasy suma: 0,00 zł
więcej
KOSZTY DOSTAWY
ROŚLINY:
kurier przelew - od 20,00 zł (za 30 kg)
kurier pobranie - od 28,00 zł (za 30 kg)

DONICE:
kurier przelew - GRATIS!
kurier pobranie - od 28,00 zł
Choroby cytrusów - co robić gdy drzewka cytrusowe chorują? 1

Choroby cytrusów


Bardzo często mimo spełnienia podstawowych warunków hodowli nasze cytrusy podupadają na zdrowiu. Choroby cytrusów objawiają się żółknięciem, wiotczeniem czy nawet opadaniem liści. O tym, że roślina jest chora świadczą również plamy i przebarwienia na jej liściach. Chcesz poznać więcej szczegółów? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Cytrusom opadają liście?

Kiedy rośliny nie są odpowiednio nawożone, możemy być pewni, że nie ominą nas związane z tym choroby cytrusów. Niedobór magnezu spowoduje żółknięcie końcówek liści. Jeśli nasza roślina nagle zacznie wiotczeć to znak, że brak jej cynku. Przy większych niedoborach tego pierwiastka pożółkną całe liście. W przypadku niedoborów manganu lub żelaza listki rośliny będą przebarwiały się w przestrzeniach pomiędzy żyłkami – na szczęście w tym przypadku nie dochodzi do ich opadania. Hodując cytrusy należy być bardzo uważnym obserwatorem. Jakikolwiek z wyżej wymienionych symptomów powinien stać się przesłanką do zakupu odpowiedniego nawozu. W tym wypadku najlepszy okaże się nawóz dolistny, dostarczający roślinie brakujących składników.


Choroby cytrusów powodują również takie czynniki, jak niska wilgotność powietrza, co może doprowadzić do żółknięcia, brązowienia a w ostateczności opadania liści. Na szczęście ratunkiem w tej sytuacji może okazać się zwykłe zraszanie rośliny.


Niestety, nasze rośliny mogą być narażone także na wszelkiego rodzaju infekcje. W tym wypadku choroby cytrusów powodowane są przez grzyby – najbardziej popularna infekcja grzybicza wśród roślin cytrusowych to antraknoza cytryny. Objawia się ona brązowymi plamami na blaszkach liściowych ze sporymi skupieniami zarodników grzyba. Rzecz jasna i w tym wypadku liście chorych cytrusów opadają. Ratunkiem dla rośliny są opryski odpowiednimi środkami grzybobójczymi, powtarzane w konkretnych interwałach czasu.

 

Tarczniki, przędziorki i inne szkodniki?

Cytrusy uprawiane w doniczkach są wyjątkowo narażone na ataki szkodników. Choroby drzewek cytrynowych wywoływane są głównie przez przędziorki oraz owady (tarczniki, miseczniki cytrusowce, wełnowce). Przędziorki (niewielkie pajączki) żerują na całej powierzchni rośliny, wysysając z niej soki. O ich obecności świadczą białawo-żółte przebarwienia na liściach, które zmieniają barwę i w końcowej fazie choroby opadają. Ich sprzymierzeńcem jest suche, ciepłe powietrze – a ratunkiem dla rośliny, przeniesienie jej do chłodniejszego, ciemnego pomieszczenia o odpowiedniej wilgotności powietrza. Rzecz jasna odpowiednie środki pomogą w ostatecznym pozbyciu się szkodników. Aczkolwiek możemy wykorzystać ich naturalnego wroga – dobroczynka szklarniowego lub przemywać liście drzewka wodą z dodatkiem płynu do naczyń w początkowej fazie, gdy szkodniki nie zaatakowały jeszcze całej rośliny.

 

Szkodniki z drugiej grupy są również wyjątkowo trudne do usunięcia. Niestety ich działalność również powoduje obumarcie rośliny. Owady te przyczepiają się do różnych części rośliny swoimi otworami gębowymi, wysysając sok. Tarczniki i miseczniki widoczne są w postaci białych tarczek, wełnowce są zaś pokryte wydzieliną woskową. Walcząc z tymi szkodnikami należy usunąć je z rośliny i zastosować odpowiednie środki do opryskiwania, posiłkując się dodatkowo olejem parafinowym.


Trzeba pamiętać, że zwalczając choroby, w przypadku stosowania oprysków roślinę należy wystawić na zewnątrz, bowiem chemicznych środków ochrony roślin nie powinno używać się w zamkniętych pomieszczeniach. Przed zastosowaniem tego rodzaju preparatów warto jednak użyć naturalnych środków ochrony roślin.

 

 

Komentarze do wpisu (1)

21 czerwca 2015

moja cytryna złapała przędziorki i pada :( mam nadzieję ze pomoze to co piszecie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl